Izvještaj za avgust 2026 Pofalići


Izvještaj o kretanju koncentracije polena ambrozije u Kantonu Sarajevo – august 2026.

Praćenje koncentracije polena ambrozije u augustu 2026. godine pokazuje da se polen ambrozije na području Kantona Sarajevo pojavio ranije nego 2025. godine. Prva registrovana vrijednost u 2026. godini iznosila je 2 polenova zrna 9. augusta, dok su 2025. godine prve vrijednosti evidentirane od 13. augusta.

Tokom prve polovine augusta 2026. koncentracije su bile relativno niske i promjenjive, ali je nakon 20. augusta zabilježen izražen porast koncentracije. Maksimalna vrijednost od 21 polenovog zrna registrovana je 26. augusta, što je više u odnosu na maksimalnih 18 zrna zabilježenih 2025. godine. Povišene koncentracije zadržale su se i tokom posljednje sedmice augusta.

Ovakva dinamika vremenski se podudara sa izuzetno toplim i suhim vremenskim prilikama tokom augusta 2026. godine na području Sarajeva. Visoke temperature i vrlo mala količina padavina stvarale su povoljne uslove za razvoj i intenzivnu polinaciju ambrozije, kao i za duže zadržavanje polena u atmosferi.

U poređenju sa 2025. godinom, 2026. godinu karakterizira raniji početak pojave polena, sporiji početni porast, ali izraženiji i produženiji period visokih koncentracija krajem augusta. Ovakav trend je značajan sa stanovišta javnog zdravlja, posebno za osobe osjetljive na polen ambrozije.

Zaključak: Krajem augusta 2026. godine koncentracija polena ambrozije dostigla je viši nivo nego u istom periodu 2025. godine, uz tendenciju zadržavanja povišenih vrijednosti. S obzirom na nastavak sezone cvjetanja ambrozije, očekuje se da će polen ambrozije i tokom početka septembra predstavljati značajan aeroalergeni rizik na području Kantona Sarajevo.


Polen ambrozije – procjena za period 03-20. august 2026.

Prema analizi i predikciji kretanja polena, polen ambrozije se vjerovatno pojavio u periodu od 03. do 20. augusta 2026. godine, što odgovara očekivanom početku sezone cvjetanja i oslobađanja polena ove izrazito alergene biljke.

Važno je naglasiti da su navedeni podaci dobijeni na osnovu predikcije, a ne direktnim mjerenjem koncentracije polena u zraku, budući da u navedenom periodu nisu vršena mjerenja. Zbog toga rezultate treba posmatrati kao procjenu vjerovatnog početka pojave polena ambrozije, a ne kao potvrđene izmjerene koncentracije.


U periodu od 24.08. – 30.08.2026. na MS Pofalići je konstatovano 381 pol. zr/m3. U kvalitativnom sastavu dominirao je korova, a sa manjim procentualnim udjelom se javljao i polen trava (Poaceae) i drveća. Na trajnim preparatima konstatovan je polen visoke alergene biljke ambrozije. Tokom sedmičnog perioda monitoringa konstatovano je ukupno 121 pol. zr., a interval se kretao od 14 do 21 pol. zr. / m3 zraka.

Za više informacija pogledati izvještaj u prilogu.


U periodu od 31.08. – 06.09.2026. na MS Pofalići je konstatovano 378 pol. zr/m3. U kvalitativnom sastavu dominirao je korova, a sa manjim procentualnim udjelom se javljao i polen trava (Poaceae) i drveća (borovi, tisa, čempresi). Konstatovane su srednje do umjerene koncentracije polena visoko alergene biljke Ambrosia artemisiifolia L.

Za više informacija pogledati izvještaj u prilogu.


Tabela: DRVEĆE - AVGUST
SedmicaDatumzr/m3
Peta sedmicaPonedjeljak 24.08.2026.0
Peta sedmicaUtorak 25.08.2026.2
Peta sedmicaSrijeda 26.08.2026.0
Peta sedmicaČetvrtak 27.08.2026.0
Peta sedmicaPetak 28.08.2026.0
Peta sedmicaSubota 29.08.2026.0
Peta sedmicaNedjelja 30.08.2026.0
Peta sedmicaUkupno2
Šesta sedmicaPonedjeljak 31.08.2026.0
Šesta sedmicaUkupno0
Tabela: TRAVE I ZELJASTE BILJKE - AVGUST
SedmicaDatumzr/m3
Peta sedmicaPonedjeljak 24.08.2026.9
Peta sedmicaUtorak 25.08.2026.7
Peta sedmicaSrijeda 26.08.2026.5
Peta sedmicaČetvrtak 27.08.2026.8
Peta sedmicaPetak 28.08.2026.6
Peta sedmicaSubota 29.08.2026.5
Peta sedmicaNedjelja 30.08.2026.6
Peta sedmicaUkupno46
Šesta sedmicaPonedjeljak 31.08.2026.7
Šesta sedmicaUkupno7
Tabela: KOROVI - AVGUST
SedmicaDatumzr/m3
Peta sedmicaPonedjeljak 24.08.2026.45
Peta sedmicaUtorak 25.08.2026.51
Peta sedmicaSrijeda 26.08.2026.53
Peta sedmicaČetvrtak 27.08.2026.46
Peta sedmicaPetak 28.08.2026.45
Peta sedmicaSubota 29.08.2026.47
Peta sedmicaNedjelja 30.08.2026.46
Peta sedmicaUkupno333
Šesta sedmicaPonedjeljak 31.08.2026.39
Šesta sedmicaUkupno39